17 - Archbishop John McEvilly

Archbishop of Tuam 1881 - 1902

Gerry Costello

Archbishop John MacEvilly

Archbishop John McEvilly (1818–1902) was an Irish Roman Catholic Church clergyman who served as the Archbishop of Tuam from 1881 to 1902. He was born on 15th. April 1818 in Louisburgh, a small town near Westport, County Mayo, Ireland. He entered the Seminary of Tuam in January 1833, then sent to Maynooth College in September 1833, where among his contemporaries was the future Archbishop of Armagh Joseph Dixon. In 1842, McEvilly was ordained a priest of the Archdiocese of Tuam.

On 9th. January 1857, he was appointed the Bishop of Galway by the Holy See and was consecrated on 22nd. March 1857 by the Most Reverend John MacHale, Archbishop of Tuam. While as Bishop of Galway, McEvilly was appointed the Apostolic Administrator of Kilmacduagh and Kilfenora in September 1866 and appointed Coadjutor Archbishop of Tuam on 11th. January 1878. On the death of Archbishop MacHale, he succeeded as the Metropolitan Archbishop of Tuam on 7th. November 1881. He was instrumental in setting up St Joseph’s Industrial School, Letterfrack. Archbishop McEvilly died in office on 26 November 1902, aged 84.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This page was added on 27/05/2015.

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this page!

Add a comment about this page

Your email address will not be published. Required fields are marked *